Az eredeti Lomo (oroszul ЛОМО Компакт-Автомат-nak hívott) kompakt fényképezőgép egy fix 32 mm-es objektívvel van ellátva. A Lomo PLC (Lomo = Leningradszkoje Optiko Mehaniszcsiskoje Objegyinyényie) 1983. óta gyártja Szentpétervárott (A Szovjetunió idején: Leningrád).
Az ezzel a fényképezőgéppel készített képeknek nem túl jó a minőségük - a fénykép széle mindig sötétebb, mint a közepe, mely a tunnel effektus következménye. A lomo-felhasználók ragaszkodnak ezekhez a képi hibákhoz, magukat az összes fotografikus kánontól felszabadultnak nyilvánítják, sosem gondolják ki előre egy-egy kép témáját, nem foglalkoznak a fényviszonyokkal. A Lomographic Society további effektjeit (a színek telítettsége, erős kontraszthatás) más, hagyományos fényképezőgéppel is elő lehet állítani.
A lomográfia története 1991-re nyúlik vissza, mikor két osztrák egyetemi hallgató egy prágai bolhapiacon rátalált egy Lomo LC-A fényképezőgépre. A készülék ekkor már nem volt forgalomban. A két fiatal meglátta benne a potenciális kereskedelmi sikert, ezt követően megalapították a Lomographische AG-t 1992-ben, és meggyőzték a régi Lomo-üzem vezetőjét, hogy indítsa újra a készülék gyártását. Azóta már, a hatalmas kereskedelmi siker következményeképpen, az osztrák társaság más fényképezőgépek forgalmazása mellett is döntött. Ezek általában igen olcsóak, a volt szovjet tagállamok és Kína területén készítik őket. De a Lomography márkanév alatt gyártott fényképezőgépek között drágábbakkal is találkozhatunk, mint például a Holga, Action Sampler vagy éppen a Pop 9. A Lomographische AG emellett új készülékeket is alkotott, ilyen a Supersampler, a Colorslash és az Oktomat.
A 10 aranyszabály
A Lomograpische AG 10 szabályt is kiadott, mely az általuk forgalmazott készülékek használatához kíván hozzájárulni.
1. Vidd magaddal mindig a lomódat, bárhova is mész! (Take your Lomo everywhere you go)
2. Használd mindig - nappal és éjszaka! (Use it any time - day & night)
3. A lomográfia nem bolygatja meg az életedet, de részét képezi! (Lomography is not an interference in your life, but a part of it)
4. Próbálj meg csípőből fotózni! (Try to shoot from the hip)
5. Menj a lehető legközelebb a lefényképezendő tárgyakhoz! (Approach the objects of your lomographic desire as close as possible)
6. Ne gondolkodj! (Don’t think)
7. Légy gyors! (Be fast)
8. Ne akard előre tudni, milyen lesz a kép! (You don’t have to know beforehand what you captured on film)
9. Később se! (Afterwards either)
10. Fütyülj a szabályokra! (Don’t worry about any rules)
Bôvebben itt: http://www.lomography.com/
A szöveg a magyar Wikipédia Lomográfia szócikkéből származik (2009. május 27-i változat), és szabadon felhasználható a GFDL 1.2 vagy bármely későbbi változatának feltételei szerint.
pobeda 2011.01.20. 19:10:03
zanzibear 2012.01.20. 07:35:01
Voxx · http://andrasmuller.com 2012.01.20. 07:51:59
Marseille1990 2012.01.20. 13:54:49
Méghozzá két szóval:
Olympus XA
Ilyenem van, ismerem eléggé, LC-A ehhez képest egy műanyag szemétdarab.
figitalrevolution.com/2009/01/10/olympus-xa-vs-lomo-lca-and-lca-plus/
www.diaxa.com/xa.htm
Csak a tisztánlátás végett :)