A Googleban Pierre Angénieux magyarul nem igazán szerepelt. Tehát.
Felelőtlenül azt írtam, hogy az utolsó nagy objektívtervező elme a huszadik százagban, Ludwig Bertele volt (Ermanox, Sonnar). Igazán ekkor visszfelé néztem, és igazam volt, klasszikus értelemben valóban ő volt az utolsó. DE. A talán legnagyobb zseni, Pierre Angénieux volt. A keze nyoma ott van majd minden mai objektíven. Két irány létezik az objektív tervezésben, végy egy bevált objektívet, és tökéletesítsd, vagy a kevés kivállasztott azt mondja, tervezz originális dolgot. Na, Pierre Angénieux ezt tette hála istennek. Ki volt Ő?
Pierre Angénieux (Saint-Héand 1907 július 14. -1998 június 26) francia mérnök és optikus, a retrofocus elv megalkotója, az egyik feltalálója a modern zoom objektíveknek. Azért ennyi elég ahhoz, hogy a leg legyen.
Pierre Angénieux az École Nationale Supérieure d’Arts et métiers végzett 1928-ban, és az École Supérieure d’optiqueon a következő évben. Tanítványa volt a Henri Chrétienek. Először a Pathé Kodaknál dolgozott, 1935-ben megalapította saját vállalkozását, ami mozi berendezések forgalmazására szakosodott, a les Établissements Pierre Angénieux. Ő kezdte el a tervezési metódusban a geometriai optika helyett a fizikai optika tervezésést, ami nagyságrendekkel csökkentette a objektív tervezésének idejét.
Angénieux retrofocus 1950. Angénieux bevezette a Angénieux retrofocus elvet, amely lehetővé tette a nagy-látószögű objektívek használatát a tükörreflexes fényképezőgépeknél. (Retrofocus lencséket korábban már kifejlesztettek a filmiparban 1931-ben a Lee Taylor, Taylor és a Hobsonnál), de a fényképészeti objektíveknél Pierre Angénieux számolta ki. Az összes nagylátószögű objektív ezen az elven működik. (tükörreflexes gépekhez, természetesen. Azért olyan bonyolultak)
1953-ban, Angénieux megalkotta a legnagyobb fényerejű objektívet, az f/0,95-t.
1956-ban Angénieux tervezett egy 17-68mm zoom objektívvet, és egy 10-120mm-es, 1958-ban.
Angénieux a NASA állandó beszállítója lett, az ő fényképészeti eszközeit használták a Ranger-programban, Project Gemini, az Apollo-programban, az Apollo-Szojuz-programban és a Space Shuttleon.
Nevezetesen, az első nagy felbontású fényképeket a Holdról egy 25mm f/0,95 objektívvel készítették.
1993-ban, Angénieux cége a Thales Grouppal egyesült. A cég a mai napig hála istennek optikai, elektro-optikai és optikai-mechanikus termékeket gyárt.
Igazán tudni kell, hogy Pierre Angénieux nem az állóképben, hanem a mozgóképben utazott, de a vicc, hogy mellékesen meghatárózó szerepet játszott.
Utolsó kommentek